• امروز : پنج شنبه - ۳ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : 13 - شعبان - 1445
  • برابر با : Thursday - 22 February - 2024
2

آخرین گمانه زنی‌ها از حضور زنان دردولت سیزدهم

  • کد خبر : 988
  • ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۸
آخرین گمانه زنی‌ها از حضور زنان دردولت سیزدهم

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایلنا، در جوامعی که هنوز تعادل مطلوب و قابل قبول و مشارکت عادلانه زن و مرد در فعالیتهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی فراهم نشده و فرصت منصفانه بروز خلاقیت و استعداد انسانها برقرار نگردیده است ،فرآیند توسعه آن گونه که انتظار داشته‌اند موفق نبوده است. گفتمان […]

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایلنا، در جوامعی که هنوز تعادل مطلوب و قابل قبول و مشارکت عادلانه زن و مرد در فعالیتهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی فراهم نشده و فرصت منصفانه بروز خلاقیت و استعداد انسانها برقرار نگردیده است ،فرآیند توسعه آن گونه که انتظار داشته‌اند موفق نبوده است.

گفتمان انقلاب اسلامی زنان را محصور نمی کند و بر این باور است که زنان “می دانند” و “می توانند” و همین نگاه است که پس از انقلاب جایگاه زنان در همه زمینه ها را تقویت کرده است و به فرمایش حضرت امام(ره) سهم زنان در پیروزی انقلاب اسلامی بیشتر بوده است.

زنان در دوره‌های مختلف از تاریخ پرحماسه ایران اسلامی نقش با شکوه و بی‌بدیلی در جامعه ایفا کرد‌ه‌اند.از جمله مقاطع تاریخی که زنان دوشادوش مردان در جامعه ما حضور داشتند مبارزات انقلاب اسلامی و پس از آن هشت سال دفاع مقدس بود که با هم‌صدایی و همراهی مردان حماسه جاودان را آفریدند. بانوان شاخصی چون بانو مجتهده امین، بانو صفری و دیگران نقش مهمی در تربیت نسلی از بانوان فاضل و آشنا به مبانی دینی و مذهبی و انقلابی برعهده داشتند. در ۱۷ شهریور که به جمعه سیاه معروف شد چند تن از شهدا از دانش‌آموزان دختر و نیز از زنان بودند که معروفترین این شهدا محبوبه دانش فرزند شهید حجت‌الاسلام دانش آشتیانی (از شهدای ۷تیر ۱۳۶۰) است.

نسرین افضل از دیگر زنان شهیده که در راه اعتلای کشور بهدست منافقین به شهادت رسیده است. شهیده ناهید فاتحی کرجو با شروع حرکت‌های انقلابی مردم ایران، به سیل خروشان انقلابیون پیوست و با شرکت در راهپیمایی‌های ضدطاغوت، در جرگه دختران مبارز کردستان قرار گرفت. در طول ۸ سال دفاع مقدس۲۲ هزار و ۸۰۸ امدادگر و۲ هزار و ۲۷۶ پزشک زن به جبهه‌ها اعزام شدند.

زنان قهرمان ایران ۶ هزار و ۴۲۸ نفر شهیده در طول سال های دفاع مقدس تقدیم اسلام کردند که بیشتر آنها در بمباران و موشک باران شهرها به شهادت رسیده‌اند و ۵۰۰ نفر از این افراد، رزمنده بودند.تعداد کل جانبازان زن ۵ هزار و ۷۳۵ نفر است که از این تعداد ۳ هزار و ۷۵ نفر بالای ۲۵درصد جانبازی دارند. فاطمه ناهیدی اولین پزشک اسیر جنگ تحمیلی و اولین بانوی آزاده است.معصومه آباد از دیگر اسرای جنگ تحمیلی وعضو چهارمین دوره شورای شهر تهران (۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶) می باشد.حلیمه آزموده نیزاز پزشکان اسیر و جانباز در جنگ بودو مرحومه طاهره دباغ نیز فرمانده سپاه همدان بود .

اما بعد از انقلاب زنان در مناصب مدیریت ارشد نیز بسیار خوش درخشیدند.مرضیه وحید دستجردی توانست برای وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مجلس رای اعتماد بگیردوبر مسند یکی از وزارتخانه های مهم کشور تکیه بزند . معصومه ابتکار بانوی دیگری است که در دولت هشتم رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، در دولت یازدهم معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و در دولت دوازدهم نیز معاون امور زنان و خانواده در نهاد ریاست جمهوری شد.

شهیندخت مولاوردی نیز یکی دیگر از بانوان فعال در حوزه سیاست است که در دولت یازدهم به عنوان معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده و نیز دستیار امور حقوق شهروندی از سوی حسن روحانی انتخاب شد.

از دیگر بانوانی که توانسته اند در دولتهای وقت موثر باشند فاطمه جوادی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در دولت نهم، فاطمه بداغی معاون حقوقی رئیس جمهور و نسرین سلطان‌خواه معاون علمی و فناوری در دولت دهم، الهام امین زاده معاون حقوقی رئیس‌جمهور و زهرا احمدی‌پور معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دولت یازدهم، الهام امین زاده دستیار رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی و لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور در دولت دوازدهم بودند.

با نگاه اجمالی در می یابیم که همواره سهم بانوان کشورمان در عرصه سیاست بسیار اندک و ناچیز بوده است.

در انتخابات ۱۴۰۰ حجت السلام دکتر رئیسی یکی از کاندیداهایی بود که بر گزینش نخبگان و مشورت با آنها برای اصلاح و انجام امور تاکید می کرد.باتوجه به فعالیت های اجتماعی کاری سیاسی همسر حجت السلام دکتر رئیسی و اینکه ایشان تنها دو دختر دارد که هر دو تحصیلکرده و فعال حوزه اجتماعی و کسب و کار هستند از ایشان توقع می رود که در کابینه وزیر زن داشته باشند.

حجت السلام دکتر رئیسی در مصاحبه اردیبهشت ۹۶که خبرگزاری فارس در خصوص حضور زن در کابینه با ایشان داشته است به صورت صریح اعلام می کنند که به حضور زنان در کارآمد در دولت اعتقاد دارم. نه به عنوان تبلیغات انتخاباتی، بلکه به صورت حقیقی باید به نقش‌آفرینی زنان در همه عرصه‌های اجتماعی هم باور داشت، هم در عمل و اقدام اتفاق بیفتد.

هر چند که انتخاب وزیر زن میتواند نقش موثری در ایجاد اعتماد زنان جامعه که نیمی از جمعیت کشور را دارند ایجاد نماید از طرف دیگر نشاندهنده تحول خواهی و دوری از رانت و وابسته بودن انتخاب وزرا در دولت حجت السلام دکتر رئیسی دارد و بزرگترین پیام آن به جهان وجود نگرش آزاد و عدالت محور در جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.زنانی که میتوانند با توجه به وضعیت بحرانی سلامت در کشور و ظهور اپیدمی کرونا ومشکلات جدی فضای مجازی و فرصتهای روبه رشد اقتصاد دیجیتال و کسب و کارهای اینترنتی با مدیریت جدی و دقیق و پیگیر خود و با تکیه بر دانش تخصصی و تجربیات حرفه ای شان بار بزرگی از دوش مردم و دولت سیزدهم بر دارند. شنیده ها حاکی از آن است که زنان درکابینه حجت السلام دکتر رئیسی حضور دارند وگزینه های جدی این حوزه علاوه برسرکار خانم دکترعلم الهدی به شرح زیر هستند:

دکترمرضیه وحید دستجردی، در سال ۱۳۳۸، در خانواده‌ای اصالتاً اصفهانی در شهر تهران متولد شد. دکتر وحید دستجردی، اولین زنی است که بعد از پیروزی انقلاب در جمهوری اسلامی ایران به مقام وزارت رسیده است. او متخصص زنان و زایمان و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران است و علاوه بر وزارت بهداشت دولت دهم، نمایندگی دوره‌های چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی را نیز در کارنامه خود دارد. وی با حکم مقام‌ معظم‌ رهبری‌ ، در ۱۳۹۴ عضو هیئت امناءی کمیته امداد امام خمینی شد.او که در سال ۱۳۸۸ توانسته بود با رأی بالا بر مسند وزارت تکیه زند؛ دی ماه سال ۱۳۹۱، طی حکمی از سوی رئیس‌جمهور وقت، محمود احمدی‌ نژاد، از این مقام عزل شد. دکتر وحید دستجردی از نظر سیاسی، عضو جمعیت زنان اصولگرا است.

دکتر انسیه‌ خزعلی‌ در سال‌ ۱۳۴۲ در قم‌ به‌ دنیا آمد. وی فرزند آیت‌الله خزعلی (ابوالقاسم) است. پس‌ از پایان‌ سطح‌، تحصیلاتش‌ در رشته‌ زبان‌ و ادبیات‌ عرب‌ را تا مقطع‌ دکتری‌ در دانشگاه‌ تهران‌ ادامه‌ داد، و در سال‌ ۱۳۷۸ از رساله‌ دکتری‌ خود دفاع‌ کرد. با پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌، از طریق‌ همکاری‌ با نهادهای‌ گوناگون‌، از جمله‌ آموزش‌ و پرورش‌، کانون‌ پرورش‌ فکری‌ کودکان‌ و نوجوانان‌، سازمان‌ تبلیغات‌ اسلامی‌، سازمان‌ فرهنگ‌ و ارتباطات‌ اسلامی‌، بعثه‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌ در سازمان‌ حج‌ و دانشگاهها، به‌ فعالیتهای‌ مختلف‌ فرهنگی‌ و اجتماعی‌ خود در مناطق‌ مختلف‌ کشور، از جمله‌ کردستان‌، بندرعباس‌، شیراز و… ادامه‌ داد.او از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ به عنوان رئیس دانشگاه الزهرا حضور داشته است و استاد تمام گروه ادبیات عرب این دانشگاه است.

دکتر مینا مهرنوش در سال ۱۳۵۳ در خانواده ای اصالتا تهرانی در اصفهان متولد شد .وی با دکترای اقتصاد بین الملل از سال ۱۳۸۴ هیات علمی دانشگاه تهران شد ودر حوزه های تجاری سازی استارت آپ ها و اقتصاد دیجیتال در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران تجربه و کارنامه خوبی کسب کرد.مدیر بازاریابی وزارت صمت ،مدیر کل برنامه ریزی تجاری و معاونت توسعه صادرات سازمان توسعه تجارت از مهمترین سوابق دولتی ایشان می باشد.۱۵ سال تجربه در کسب و کارهای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و همکاری نزدیک با تشکل ها و اصناف اینترنتی و الکترونیکی شبکه ارتباطی وسیع و حامی خوبی برای ایشان در بخش خصوصی ایجاد کرده است .انتصاب دکتر مهرنوش به عنوان اولین زن برگزیده در کسوت مدیر عامل اپراتور رایتل جنجالهای فراوانی را ایجاد کرد که به تقویت برند وی در خصوص شفافیت و فساد ستیزی منجر شد.داوری برنامه تلویزیونی میدون شبکه ۳ سیما موجب شهرت بیشتر ایشان در حوزه کسب و کار و اقتصاد دیجیتال شده است.

لینک کوتاه : https://sanatvabazarpress.com/?p=988

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.